Kevés olyan előadót tudnék nektek mondani, akire bulizna a metálos és az alteros is. És itt nem a feldolgozásokra gondolok, mikor valami lassabb táncdal alá bepakolják a zs-re hangolt gitárt és a kétlábgépet. Hanem mikor a maga egyszerűségében, torzítatlanságában egy az egyben szól a dal. Nemrég a saját magam tapasztaltam, hogy ez lehetséges. De ne rohanjunk ennyire előre. Lássuk kis is Johnny Cash, hátha valaki nem ismerné.
Eredeti nevén J.R. Cash 1932-ben született. Vallásos családban, ami később is nagy hatással volt a zenéjére.
Első lemeze 1955-ben jelent meg, rajta a Cry,cry,cry. A korai Cash-re még inkább a country a jellemző stílus, és a számomra legkedvesebb számai is ebből az időszakból származnak.
De hogy kicsit visszakanyarodjak a poszt elejére.
Pár hete egyik kedves ismerősöm szólt, hogy nincs-e kedvem elmenni vele a barátjának a koncertjére. És bár sok dolgom volt, de azt mondtam, hogy megyek, miért ne. És nem bántam meg. Bár a zene, amit a Meztelen diplomaták játszottak egyáltalán nem az én műfajom. Képzeljetek el 5 srácot a színpadon. Mindenkin vászonnadrág, ing és kötött vagy sima mellény. Mindenkinek belőve a haja, ahogy illik. Ha egy fekete-fehér ’60-as évekbeli koncertfilmet láttam volna, akkor totál passzoltak volna a képbe. A másik teremben épp valami hardcore koncert ment, én meg kint álltam a folyosón és kortyolgattam a sörömet, szívtam a cigit. És ekkor felcsendült egy ismerős dallam.
Nekem kiült az idióta vigyor a bamba pofámra, bent az emberek olyan táncolásba kezdtek, hogy csak lestem. De a legérdekesebb az volt, hogy a másik koncertről kikeveredő fültágítós, csuklótól csuklóig tetovált emberkék is megálltak arra a 3 percre, amíg végig tolják a számot a színpadon. Leírhatatlan volt mindezt látni.
Na de még pár szó a törvényenkívüliről.
Johnny talán azért is lógott ki ennek az időszaknak az előadó közül, mert nem csak a csajoknak és a koncertjeire járó jólfésült gyerekeknek adott koncerteket. 1968 januárjában a Folsom börtönben lépett fel.
Elment, hogy a raboknak játszhasson. Ez a koncert volt a visszatérése a súlyos drog és alkohol problémáiból. És hogy mennyire volt népszerű ez a koncertlemez? A májusi megjelenését követően augusztusra több mint 300000 példányt adtak el belőle; két hónappal később ez a szám már félmillió felett járt. A lemez zenei fontosságát mutatja, hogy 1996-ban a harmadik legnagyobb country albumnak választották, a Time magazin pedig beválogatta minden idők 100 legjobb lemeze közé.
Cashről rengeteget lehetne még írni. Én bevallom töredelmesen már nem igazán tudok. Annak ellenére sem, hogy ott vannak élete nagy szerelmével, June Carterrel készített lemezek. Vagy a Willie Nelsonnal készített albumok. Cash életműve akkora, hogy arról nem hogy 1 de talán 10 posztban sem tudnék rendesen megemlékezni. 96 teljes hosszúságú album, 153 kislemez. Rengeteg díj és elismerés.
És bár 2003-ban Johnny távozott az élők sorából, posztumusz lemezei továbbra is hatalmas sikernek örvendtek.
Mit is mondhatnék így a végére. Talán semmit. Inkább nézzétek meg a Walk the line életrajzi filmet,ha még nem tettétek volna meg. joaquin phoenix és Reese Witherspoon a főszereplője. (Reese kisasszony ezért az alakításáért kapta meg az Oscar-t.)
Boozefighter